Nový trojblok ústeckých hnutí přebírá otěže v povolebním vyjednávání

09.10.2022

V Ústí nad Labem vznikl blok tradičních místní hnutí, který začne vyjednávat o koalici a programu pro následující 4 roky. Tvoří ho PRO! Ústí, Vaše Ústí a Ústecké fórum občanů. Jeho zástupci přebírají iniciativu v povolebních vyjednáváních. S patnácti zastupiteli (PRO! Ústí 8, Vaše Ústí 4, UFO 3) představují teď totiž nejsilnější uskupení v ústeckém zastupitelstvu.

Vítěz voleb hnutí ANO 2011 protahuje vyjednávání už 14 dní, aniž by přišel s přijatelnou variantou. Postupně jeho návrhy koalice s ODS odmítlo Vaše Ústí a PRO! Ústí. "Nechceme a nemůžeme už pokračovat ve složení, které tomuto městu přineslo léta stagnace a nestabilního vedení. Jsme všichni patriotická hnutí, kdo jiný by měl táhnout za jeden provaz, než my. Ústí nutně potřebuje energii pro rozvoj a rozsáhlé a zároveň kvalitní investice a na tom se všichni shodujeme," prohlásil lídr PRO! Ústí Richard Loskot. Všechna tři hnutí se dohodla, že budou nadále vystupovat jednotně, čímž pro další vyjednávání vyloučila ty varianty koalice, které stojí na jejich jednotlivém zapojení. "Ústí nad Labem potřebuje takovou koalici, která okamžitě otočí kormidlem a vyvede město ze zajetých pořádků nicnedělání. Lokální hnutí mezi sebou mají silné osobnosti, odborníky i zkušené politiky, kteří jsou garancí toho, že se konečně posuneme dál," říká předsedkyně Vaše Ústí Yveta Tomková.

Nový blok je připraven jednat s hnutím ANO coby vítězem voleb na sestavení co nejsilnější koalice. Možností ale zůstává víc, včetně menšinového vedení, které bude hledat podporu pro své návrhy napříč politickým spektrem. "Dohodli jsme se na základních pilířích společného programu, který nyní dopracujeme do konkrétních bodů a termínů řešení a společně tento program podepíšeme a chceme svou společnou prací i tento program a konkrétní body realizovat, ne se flákat," dodal lídr UFO Petr Křivan.

Jednání o koalici se budou ústecká lokální hnutí snažit dovršit do nejzazšího termínu jednání nového zastupitelstva, tedy do 24. října 2022.

https://vaseusti.cz