Lenka Vonka Černá: Neslibujeme vzdušné zámky, ale realistický program

17.08.2022

Kandidátkou na primátorku je za hnutí Vaše Ústí Lenka Vonka Černá, zastupitelka města a centrálního městského obvodu, patriotka a dlouholetá ředitelka Dobrovolnického centra. Manažerské zkušenosti chce využít k tomu, aby se Ústí nad Labem stalo dobrou adresou.

Kanidátka Vaše Ústí na primátorku Lenka Vonka Černá
Kanidátka Vaše Ústí na primátorku Lenka Vonka Černá

V programu Vaše Ústí nenajdeme žádný obří projekt typu aquaparku nebo sportovní haly. Takové sliby se už nenosí?

Náš program je realistický. Nemůžeme slibovat velké projekty, když vnitřní dluh na majetku města je 7 - 10 miliard korun. Máme rozmlácené silnice, chodníky, potřebujeme opravit domovy pro seniory, krematorium, zateplit a vyměnit okna ve školách a školkách. Nesmíme zapomínat na zoo, která potřebuje obří investice. Je toho spousta.

10 miliard je neuvěřitelná částka, jak z toho ven?

Samozřejmě nemůžeme čekat a slibovat, že za rok dva bude všechno nové a opravené. Na to nemáme a mít nebudeme. Klíčem je získávání peněz zvenčí, tedy dotací. A to jak národních, tak těch evropských. Ty nám mohou v některých případech pokrýt až 85 procent nákladů.

Podle čeho rozhodnete, co je potřeba udělat nejdříve?

Máme strategii, která zohledňuje stav budov či komunikací. Stačí se podívat do běžících i plánovaných dotačních výzev, obratem nechat zpracovat projekt a o dotaci požádat. Neslibujeme, že dosáhneme na všechny, které bychom si přáli, ale je to jediná cesta, jak dát Ústí alespoň trochu do pořádku.

Město tedy není v kondici na to, aby se masivně investovalo a stavělo, jak tedy vylepšit alespoň trochu prostředí?

Chtěla bych Ústečákům ukázat, že Ústí není jen vyloučená lokalita a nepořádek, ale že i ve městě máme pěšky či na kole dostupná krásná místa, kde se dá trávit čas. Rádi bychom rozšířili třeba grilovací místa, kam si lidé mohou přijít posedět se sousedy a přáteli. Nesmíme také zapomínat na rodiny s dětmi.

Rádi bychom také zapojili do života komunitu podpořili jejich aktivitu. Řada spolků nebo jen skupin aktivních lidí už funguje. Pořádají akce pro děti, zapojují se do života své části. Pokud se zájem lidí rozšíří i do dalších míst, bude to jedině dobře.

Zároveň musí být město vstřícné a přátelské k podnikatelům, kteří tady chtějí investovat.

Velkým tématem je rozvoj jezera Milada, které ani po letech nemá pořádné zázemí a k "Mácháči" Ústeckého kraje má hodně daleko. Jak vidíte její budoucnost?

Bohužel stát tady zaspal. Před příští sezonou se snad konečně dočkáme přípojek a bude možné vybudovat základní zázemí. Potřebovali bychom ale, aby stát odepsal zásoby uhlí, které v okolí jezera jsou a které budou rozvoj dál brzdit. Pokud se tohle podaří prosadit, věřím, že za pár let Milada může Máchovu jezeru konkurovat. Plocha je dostatečně velká na to, aby se postavil třeba kemp, zázemí pro vodní zábavu, restaurace a zároveň zůstala část v klidové zóně pro rybáře nebo možnost pozorování zvířat. Chceme, aby Milada poskytovala spektrum služeb, zážitků a druhů relaxace.

Věnujete se dobrovolnictví, máte přehled i v sociální oblasti. Nezapomíná se ale na seniory?

Mnoho seniorů se dostalo kvůli rostoucím cenám energií do složité situace, nezvládají platit nájmy, nevědí, o jakou pomoc mohou požádat, nebo se mnohdy stydí. Chceme jim pomoci, a proto plánujeme na každé radnici SENIOR point.

Jak bude takový SENIOR point vypadat?

Jednoduše. Na každé obvodní radnici budou seniorům k dispozici dobrovolníci nebo třeba studenti sociálně ekonomické fakulty UJEP, kteří s nimi proberou dokumenty, podívají se, jestli mají nárok například na příspěvek na bydlení. Pomohou jim potřebné podklady vyplnit a třeba je i na úřad práce doprovodí. Je to maličkost, která ale může pomoct tisícům lidí.
https://vaseusti.cz