Lídr pro Severní Terasu Vladimír Skalník: Máj musí zmizet, parkování se vyřešit dá

17.08.2022

Patří k zakládajícím členům Vaše Ústí, už druhé volební období působí v zastupitelstvu městského obvodu Ústí nad Labem - Severní Terasa. Teď je jedničkou zdejší kandidátky - Vladimír Skalník.

Hlavní problém obvodu Severní Terasa je už roky zřejmý - nedostatek parkovacích míst. Je vůbec reálné tento problém na sídlištích vyřešit?

Maličko bych to poopravil - problém je příliš mnoho aut. Severní Terasa, Stříbrníky i Dobětice byly postaveny před desítkami let, kdy tolik aut nebylo. Dnes jich je násobně víc. Navíc je běžné, že rodina má dva vozy a logicky tedy není možné, aby se všechna auta na sídliště vešla. A není to problém jen problém Severní Terasy, ale vlastně celého města.

Jak z toho ven?

Město zadalo zpracování nového územního plánu, který umožní rozšíření parkování. Nemůžeme ale všude bezhlavě betonovat a asfaltovat plochy na úkor zeleně. Určitě nikdo nechce žít uprostřed betonu bez stromů, luk a trávníků. Cestou jsou samozřejmě parkovací domy. Některé studie jsou hotové, jiné se chystají. V ideálním případě by u každého sídliště měl být alespoň jeden parkovací dům.

Územní plán nebude hotový hned. Co do té doby?

Zpracování územního plánu zabere pár let. Nicméně všude po městě jsou teď plochy, kde je možné parkování alespoň trochu rozšířit, ať již novými malými plochami, rozšířením do příčného stání a podobně. Každý starosta musí vědět, kde tyto možnosti má. Rozhodně nemohou vzniknout parkoviště pro stovky aut, ale každé místo navíc je dobré.

V části centra v okolí univerzitního kampusu vznikly takzvané modré zóny, rezidenční stání. To na Severní Terase není možné?

Není to možné. Aut je opravdu příliš a parkovacích míst málo. Nemůžeme přeci "prodat" místa, aniž by lidé měli jistotu, že zaparkují, což se konec konců ukázalo právě v centru. Lidé si stání koupili, ale ve své zóně stejně nezaparkují. Na druhou stranu pojďme otevřít diskusi o nějaké formě regulace parkování - nemyslíme si, že by na sídlištích měly například parkovat služební dodávky.

Co dalšího přinese nový územní plán?

Nový územní plán nám řekne, jak chceme, aby se město v dalších letech dál rozvíjelo. Kde bude možná bytová výstavba či nové čtvrti rodinných domů, kde třeba vzniknou další odpočinkové zóny a parky. Řekne nám, jak by měla vypadat doprava, protože spousta páteřních silnic je přetížená. A mnoho dalšího. Příprava trvala řadu let, ale myslím, že tentokrát nám nový územní plán vydrží déle, než ten stávající. Ten se opravdu nepovedl.

Severní Terasu už dlouhé roky hyzdí torzo bývalého hotelu Máj...

A všechna jednání s vlastníkem selhala. Vyjednával obvod, vyjednávalo město, ale finanční požadavky vlastníka této ruiny byly příliš vysoké. Neumím si představit, že bychom za tento objekt zaplatili 40 milionů, další miliony by stála demolice. V tomto směru nám musí pomoci stavební úřad, který jako jediný může přimět vlastníka k tomu, aby objekt zabezpečil, v případě, že by byl nebezpečný, tak aby ho zboural.

Rád bych se ale pokusil ještě o jedno kolo jednání tak, aby vlastník změnil svůj postoj a za rozumných podmínek převedl bývalý Máj na město či obvod. My bychom si s tím už potom poradili.

Jak?

Demolice toho stávajícího torza je nevyhnutelná. Potom se můžeme bavit o tom, co s tou plochou dál. Vedle je sportoviště, z druhé strany bývalý univerzitní rektorát. Ten bude město rekonstruovat na byty. Můžeme tedy plochu po zbourání Máje využít jak pro bytovou výstavbu, tak pro vznik odpočinkové zóny, tedy například malého parku třeba s dětským hřištěm.


https://vaseusti.cz