Střekov není zdaleka jen nábřeží, říká Andrea Marksová. A rozhádané zastupitelstvo nepomáhá

17.08.2022

Jedničkou kandidátky pro městský obvod Ústí nad Labem - Střekov je jedna z nových tváří Vaše Ústí, ředitelka Potravinové banky v Ústeckém kraji Andrea Marksová.


Střekov se v posledních dvou volebních obdobích nechvalně zapsal do života města změnami ve vedení a rozpolceným zastupitelstvem. Vidíte pro příští čtyři roky cestu ke změně?

Rozhodnutí je na voličích. Střekov je tři roky bez starosty, nikdo se ho ani nesnažil dovolit. Zastupitelstvo je už druhé volební období rozdělené na nesmiřitelné tábory a často blokované. To všechno má dopad na celý obvod. Zdaleka se nedaří naplnit základní potřeby obyvatel. Věřím, že to lidé vidí a dají prostor tomu, aby se situace stabilizovala a Střekov, Svádov, Olešnice, Brná, Sebuzín a Církvice se dočkají.

Opravdu nejednotné zastupitelstvo negativně ovlivňuje chod obvodu?

Uvedu jeden konkrétní příklad - bývalé jesle na Kamenném Vrchu. Od roku 2016 jsme četli o tom, jak se chystá rekonstrukce, že tam vznikne knihovna, ordinace lékařů, komunitní centrum a kdo ví co ještě. Obvod a město vyhodily z okna půl milionu korun za projekty. Nestalo se nic. Realita je taková, že objekt je prázdný, chátrá a ve hře je jeho prodej. Takhle to fungovat opravdu nemůže.

Pokud obvodní radnice chystá tak velké projekty, musí na nich mít shodu ideálně celého zastupitelstva, napříč politickým spektrem a samozřejmě zajištěné financování. Pak se takové věci nemohou opakovat.

Stejně tak Střekov už víc než dekádu čeká na důstojné obchodní centrum...

A jsme zpátky u téhož. Místo toho, aby radnice, a to jak obvodní, tak magistrát, vycházely investorům vstříc, vymýšlejí se nejprve ankety, referenda, pak další a další podmínky. To všechno samozřejmě investory a podnikatele znechutí. Doufám, že i přes to všechno se podaří centrum u soudu postavit, Střekováci si ho zaslouží.

Do života Střekova výrazně promlouvá komunita, různá sdružení a spolky. Je to správný směr?

Je a ráda bych zapojila ještě mnohem více lidí! Když se do života ve své čtvrti zapojí komunita, lidé si výsledků mnohem víc váží. Sami nejlépe vědí, co chtějí změnit a co je potřeba. A my jako politici musíme takové aktivity podporovat. Ráda bych třeba více zapojila sportovní kluby. Například v Mojžíři se díky finanční podpoře neštěmické radnice v areálu sportovního klubu pořádá letní promítání. Líbilo by se mi něco podobného například na fotbalových hřištích v Olšinkách nebo v Brné.

Budete také slibovat opravu Žukovovy ulice jako jiné strany a hnutí?

Nebudu slibovat nic, co nemohu splnit (úsměv). Žukovova ulice je v majetku města, nikoli městského obvodu. Ani v tomto směru jsem za poslední roky nezaznamenala ze strany střekovské radnice tlak směrem k magistrátu, aby tenhle tankodrom konečně opravil. Naposled před více než pěti lety sepsali lidé petici, odnesli ji na město a co se stalo? Zase nic. Čekala bych, že zastupitelé minimálně vyzvou magistrát, ať konečně něco dělá. I ze svých pracovních zkušeností vím, že člověk musí mít ostré lokty, pokud chce něčeho dosáhnout.

Co zápach z Vittery?

Ano, pokaždé, když se odněkud vracím, vím, že jsem doma. Bohužel nepomohly demonstrace ani výzvy ke Krajské hygienické stanici. Chtěla bych najít způsob, jak přimět Vitteru k odpovědnosti.


https://vaseusti.cz