Za Neštěmice budu bojovat dál, říká Yveta Tomková

17.08.2022

Nejsložitější městský obvod s obrovskými sociálními problémy vede už dvě volební období. Za tu dobu se jí podařilo do Krásného Března, Neštěmic a Mojžíře dostat přes 160 milionů korun. A má spoustu dalších plánů. Jedničkou kandidátky pro městský obvod Ústí nad Labem - Neštěmice je Yveta Tomková.Jen v tomto volebním období neštěmický obvod pod vedením Vaše Ústí investoval nevídaných 100 milionů korun, zdaleka nejvíc ze všech obvodů. Na co jste nejvíc pyšná?

Je těžké vybrat jednu věc. Každý kousek opraveného chodníku, každé parkovací místo, každé sportoviště nebo hřiště je posun dál. Ale jsem šťastná, že se podařilo dotáhnout návrat Policie ČR do Krásného Března. O to víc, že se nám to povedlo v rekordním čase. Od první čárky ve studii přes velmi složitý projekt po kompletní opravu uběhnou tři roky, to je v Ústí nevídané. Rekonstrukce objektu ve Vojanově ulici pomalu finišuje a policie se k nám vrátí po dlouhých 11 letech.

Pořádek a bezpečnost je dlouhodobou prioritou neštěmické radnice. I přesto jsou místa, kde je skoro nemožné to udržet. Co s tím?

Ze všech městských obvodů máme nejvíc sociálně slabých, nejvíc vyloučených lokalit: sídliště Mojžíř, ulice 1. Máje, Drážďanská a spousta dalších, tady se nám kumulují problémy. Děláme všechno pro to, abychom udrželi pořádek. V Mojžíři jsme udělali zázemí pro městskou policii, probíhají námi iniciované kontroly v MHD, na úkor investic jsme zaměstnali lidi na úklid. Bohužel ani to nestačí. V některých případech bohužel selhala prevence a na řadu musí přijít represe. To znamená neustálý dohled, striktní kontroly, pokuty za znečišťování prostranství, rušení klidu atd. Potřebujeme ale nutně i pomoc státu. Ten by měl kontrolovat, jak se nakládá se sociálními dávkami, které vyplácí. A pokud toho není schopný, tak ať tu kompetenci vrátí nám, obcím. Protože my to umíme.

Zmínila jste Mojžíř, který má většina lidí zařazený jen jako místo, kde žijí sociálně slabí...

Tenhle pohled mě mrzí, protože na sídlišti žije spousta slušných lidí, pak jsou tady starousedlíci ze starého Mojžíře. Snažíme se pro ně dělat maximum. Také proto jsme ve spolupráci s městem vybudovali v areálu fotbalového hřiště i hřiště dětské. Areál TJ Mojžíř už dávno není jen sportovištěm, ale skutečným komunitním centrem. Lidé se tady schází ve volném čase, klub organizuje promítání filmů, příměstské tábory a spoustu zábavy pro děti.

Po dlouhých letech jdou také k zemi domy v Matiční ulici...

A jsem za to moc ráda. Domy byly v havarijním stavu a převod na město jsme podmínil demolicí a tím, že se v této lokalitě alespoň zatím nebude rozšiřovat bydlení. Zbývá dořešit poslední dům, který je v majetku Českých přístavů. Věřím, že další jednání přinesou to, že brzy zmizí i tato ruina a tím celý negativní symbol, který nejen náš obvod, ale celé město, provázel poslední dekády.

Jaké plány máte pro neštěmický obvod na další čtyři roky?

Získali jsme bytový dům ve Veslařské ulici, který čeká kompletní rekonstrukce. Vzniknou tady byty pro mladé rodiny, samoživitele či seniory. Plánujeme rozsáhlou modernizaci našich domů v ulici Anežky České, která bude stát podle prvních odhadů desítky milionů. Rádi bychom také rozšířili parkovací místa tam, kde nám to územní plán umožňuje. Nebudou to rozsáhlá parkoviště se stovkou míst jako jsme postavili na Skalce, ale nějaké možnosti pořád jsou. Chceme také dál investovat do sportovišť a natáhnout co nejvíce dětí ke sportu.

V čele radnice stojíte už dvě volební období, kde berete motivaci?

Být starostou není práce, je to služba, ke které přistupuji s pokorou a respektem. Nežiju v satelitu za městem, ale v paneláku přímo v srdci našeho obvodu. Znám problémy, se kterými se obyvatelé obvodu potýkají, řeším je také. Hnacím motorem a zároveň obrovským závazkem je pro mě důvěra, podpora, ale i kritika lidí. To vše mi dodává chuť a energii za náš obvod bojovat dál.

https://vaseusti.cz