Vaše Ústí povede do voleb Lenka Vonka Černá, hnutí představilo i další nové tváře

20.06.2022

Jedničkou pro letošní komunální volby ve volbách do Zastupitelstva města Ústí nad Labem bude za Vaše Ústí stávající zastupitelka a dlouholetá ředitelka Dobrovolnického centra Lenka Vonka Černá. Kandidátku pro obvod Ústí nad Labem - Neštěmice povede úspěšná starostka a zakladatelka hnutí Yveta Tomková, jedničkou pro Severní Terasu je zastupitel Vladimír Skalník, pro Střekov ředitelka regionální pobočky Potravinové banky ČR Andrea Marksová, kandidátem na starostu centrálního obvodu pak právník Zdeněk Grus. O podobě kandidátek rozhodli členové hnutí. Volebním heslem je "Vaše město, naše starost".

"Vaše Ústí prošlo v tomto volebním období výraznou proměnou, která přitáhla spoustu nových tváří. Jde o Ústečáky, kterým není jedno, v jakém prostředí žijí a chtějí to změnit. Z podceňovaného hnutí jsme se stali silným hráčem, upozornili jsme na sebe před dvěma lety v krajských volbách," říká místopředseda Vaše Ústí Martin Konečný. Připomíná, že i z opozičních lavic hnutí prosadilo pro město velmi důležité body. "Prosadili jsme vznik záchranného fondu pro zoologickou zahradu, díky kterému jde každý rok na přípravu a samotné investice 20 milionů korun navíc. Prosadili jsme odkup domu ve Veslařské ulici, kde vzniknou nové byty pro mladé rodiny, samoživitele a seniory. A zabránili jsme zavedení pro většinu obyvatel nespravedlivého poplatku za odpad," vypočítává místopředseda zlomek z úspěchů hnutí v tomto volebním období.

Kandidátkou na primátorku Lenka Vonka Černá. "Vážím si důvěry členů Vaše Ústí, cítím silný závazek vůči obyvatelům Ústí, kteří si zaslouží změnu, na kterou čekají už dlouhé roky. Zkušenosti z vedení Dobrovolnického centra jsou tou nejlepší průpravou na boj o získání peněz pro Ústí, které je ve složité finanční i sociální situaci," říká Lenka Vonka Černá.

Na kandidátce do zastupitelstva města jí bude "krýt záda" dvojka Yveta Tomková, která bude zároveň jako jednička obhajovat post starostky v obvodě Neštěmice. Ve volbách před čtyřmi lety tady Vaše Ústí drtivě zvítězilo, získalo 28 procent hlasů. "Obhajovat pozici je vždycky složitější než kandidovat poprvé. Věřím, že lidé v Neštěmicích nezapomněli, co všechno se tady za vlády Vaše Ústí změnilo," říká Yveta Tomková. Investice do obvodu přesáhly v tomto volebním období 100 milionů korun. Neštěmická radnice postavila mimo jiné největší parkoviště ve městě za poslední roky, stovka míst vznikla na sídlišti Skalka, mezi obvody byla premiantem v investicích do sportovních hřišť. Prosadila také návrat Policie ČR do Krásného Března díky tomu, že radnice pro policie opravuje zázemí. "Bezpečnost a pořádek je alfou omegou neštěmické radnice. A je pro nás prioritou i do budoucna," doplňuje Yveta Tomková.

Jedničkou pro obvod Severní Terase je současný zastupitel a bývalý radní Vladimír Skalník, který je expertem hnutí pro územní plán. "Jsme uprostřed prací na vzniku nového územního plánu města a do něj musí být propsány potřeby obyvatel obvodu. Samozřejmě klíčem je parkování. Míst chybí tisíce v celém městě, ale na Severní Terase, Stříbrníkách a zejména v Doběticích je situace neúnosná. Nový územní plán nám dává možnost pro vznik dalších parkovacích ploch či domů," říká Vladimír Skalník.

Kandidátky pro centrální A střekovský obvod vedou nové tváře, Andrea Marksová a Zdeněk Grus. "Střekov je tři roky bez starosty, zastupitelstvo je už druhé volební období rozdělené na nesmiřitelné tábory a často blokované. To všechno má dopad na celý obvod. Zdaleka se nedaří naplnit základní potřeby obyvatel," říká Andrea Marksová. Za důležitou považuje úzkou spolupráci mezi obvody a městem, potažmo magistrátem.

Změny hnutí slibuje i na centrálním obvodě. "Současná situace na centrálním obvodě je neudržitelná. Nikdy nebyl v centru města takový nepořádek jako je teď, přitom zrovna tohle je možné vyřešit v rámci několika dnů, maximálně týdnů. Současnému vedení se to nepodařilo za čtyři roky. O chátrajícím majetku nemluvě," doplňuje lídr kandidátky Zdeněk Grus. "Obyvatele města nezajímají žabomyší války mezi obvody a magistrátem, dohady, kolik který městský obvod dostane peněz a o co se má starat. Tohle všechno pomůže vyřešit nový statut města, který posílí význam městských obvodů a pomůže stabilizovat jejich financování. Jsme připraveni iniciovat jeho vznik a věřím, že v novém zastupitelstvu najdeme partnery, se kterými se na nutnosti této změny shodneme," doplňuje.

Klíčovým bodem volebního programu Vaše Ústí je finanční stabilizace města a masivní čerpání dotací. V zásobníku investičních akcí do roku 2024 jsou projekty za 3,5 miliardy korun, na které město nemá prostředky. "Skutečný vnitřní dluh na majetku města je mnohem vyšší, podle našich odhadů je to 7 - 10 miliard korun. A to jsou jen základní potřeby na opravy školek, škol, domovů pro seniory, komunikací, chodníků a dalšího majetku," varuje Lenka Vonka Černá. "Popisujeme situaci takovou, jaká je, a není dobrá. Nebudeme Ústečanům slibovat vzdušné zámky, když víme, že město peníze zkrátka nemá. Doma si také na dluh nepořizujete novou kuchyň či podlahy, když vám zatéká střechou," doplňuje Yveta Tomková.

Podle Vaše Ústí je pro město naprosto nezbytné, aby hledalo dotační zdroje, díky kterým bude moci stav majetku stabilizovat. "Rozeběhlo se nové programovací období pro získání evropských dotací a bohužel město na něj není připravené. Prvním krokem musí být okamžitá příprava projektů a podávání žádostí," vysvětluje Lenka Vonka Černá s tím, že z evropských fondů může město získávat až 85 procent nákladů.

Náklady na volební kampaň odhaduje hnutí na zhruba 500 tisíc korun, na drtivou většinu se složili jeho členové.


https://vaseusti.cz